29. novembra 2015

6 príbehov z histórie...


Mnoho ľudí vám povie, že je dôležité učiť sa o svojej histórii. Ale ja vám úprimne poviem, že dejepis ma nikdy nebavil a nikdy ma ani baviť nebude. Keď sa pozriem na prítomnosť a na to, čo sa deje vo svete teraz, nemám chuť vedieť, čo všetko sa dialo v minulosti.


Ak máte rovnaký problém a dejepis v škole nie je váš najobľúbenejší predmet, mám pre vás pár tipov na knihy a filmy, ktoré by vás mohli zaujímať a ktoré by vás dokonca aspoň trochu mohli uviesť do nejakej problematiky.


• Zlodejka kníh │The Book Thief │TRAILER │ film aj knižná predloha

Film a kniha Zlodejka kníh hovorí príbeh Liesel, ktorá sa počas druhej svetovej vojny dostane do pestúnskej rodiny Hansa Hubermanna a jeho ženy Rosy, aby tu začala nový život. Liesel sa snaží zapadnúť – doma aj v škole, kde si z nej spolužiaci uťahujú, pretože nevie poriadne čítať. Liesel je odhodlaná situáciu zmeniť s jednostrannou posadnutosťou rodiaceho sa učenca. A získa k tomu pomoc svojho dobrosrdečného nového otca. Hans sa s Liesel učí dni i noci, počas nich sa Liesel snaží podrobne preštudovať svoju prvú knihu, Hrobárovu príručku, ktorú si tajne „odniesla" z pohrebu svojho brata.
Liesel sa tiež spriatelí s ich novým hosťom, židovským utečencom Maxom, ktorého pred nacistami skrývajú v pivnici. A práve Max je ďalším, kto ju povzbudzuje v čítaní a v túžbe po vzdelaní. Postupne sa mení aj jej priateľstvo s mladým susedom Rudym. Dobu plnú utrpenia prekonáva pomocou kníh, ktoré Liesel kradne v knižnici miestneho starostu. A postupne sa naučí vážiť si nie len silu slov, ale aj moc nad nimi.


Táto kniha alebo aj film vám dá len vymyslené udalosti, nedá vám veľa mien ani to, čo presne sa dialo. Ale môže vám ukázať aké to bolo žiť v nemeckom meste počas druhej svetovej vojny a aké ťažké bolo pre židovského utečenca nájsť bezpečie a pokoj.• Napola: Hitlerová elita │ Napola - Elite für den Führer │ TRAILER │ film

Berlín, 1942. Friedrich Weimeri má sedemnásť a práve ukončil školu. Pochádza z chudobných pomerov, no aj tak však sníva o tom, že v živote niečo dokáže. Jediné, čomu sa intenzívne venuje, je amatérsky box. Šancu dostáva v momente, keď sa stretáva s chápavým Voglerom, ktorý zdieľa jeho boxerskú vášeň a učí na elitnej nacistickej strednej škole Nationalpolitische Erziehungsanstalt (Napola). Ten zaistí, aby tam bol Friedrich prijatý, a stáva sa jeho mentorom. Friedrichovým novým priateľom sa stáva syn vysoko postaveného nacistického pohlavára Albrecht Stein - citlivý mladík, ktorý pred ním neskrýva svoje pochybnosti o ideológii, ktorú si ostatní študenti nechávajú bezmyšlienkovite vtĺkať do hlavy. 


Z tohto filmu sa môžete naučiť veľa o školách, ktoré mali vychovávať elitu – Hitlerových „golden boys“, chlapcov, ktorí sa hlásia k svojej národnosti a nepochybujú o tom, že nasledovať Hitlerovú ideológiu je správne. Vychovávajú ich k tomu. Vymývajú im hlavy a posledný kúsok rozumu, čo majú. Tento film vám môže ukázať, aké to bolo pre chlapca Friedricha dostať sa tam, a ako to tam vyzeralo. Samozrejme máme tú aj druhú stranu mince – jeho priateľa Albrechta – z anotácie vieme, že je citlivý, a preto bude pre vás zaujímavé sledovať jeho život na tejto škole.• Chlapec v pruhovanom pyžame │The Boy in the Striped Pyjamas │ TRAILER │ film aj knižná predloha

Osemročný Bruno je synom nacistického dôstojníka, ktorý je povýšený a potom odvelený z pohodlia Berlína do opustenej oblasti na vidieku. Bruno, ktorého staršia sestra už má iné záujmy, sa cíti osamelý a nemá sa s kým hrať. Z nudy a zo zvedavosti neposlúchne matkino varovanie, že sa nemá vzďaľovať od domu, a vydá sa k neďalekej „farme“. Netuší, že je to koncentračný tábor, kde sa v praxi predvádza „konečné riešenie“ židovskej otázky. Náhodou sa však stretne s rovnako starým Shmuelom, ktorý je oblečený do pruhovaného „pyžama“ rovnako ako kuchár, ktorý pre Brunovu rodinu varí. Napriek tomu chlapec na druhej strane plotu s ostnatým drôtom žije úplné iný život než Bruno, dvojica sa skamaráti a Bruno si začína uvedomovať, aký je skutočný svet dospelých.


Na jednej strane tu je chlapec z typickej nemeckej rodiny, ktorého tatko je nacistický dôstojník. Na druhej strane tu je chlapec so židovským pôvodom. Tento film a aj kniha vás privedú do obdobia, keď sa vo veľkom využívali koncentračné tábory (na prečistenie vyššej rasy od tej nižšej). Opäť je to len fiktívny príbeh, ktorý vám však dobrou formou môže ukázať to, ako to v tomto období fungovalo. Pomocou detí vám ukáže, že židovské a nemecké dieťa sa od seba neodlišuje. Bruno a Schmuel sa spriatelili, pretože nevedeli presne povedať, o čom je svet dospelých a aká krutosť sa okolo nich deje.• Nezlomený │ Unbroken │ TRAILER │ film aj knižná predloha

Jedno májové popoludnie roku 1943 sa americký bombardér zrútil do Pacifiku a zmizol. Zostali po ňom len roztrúsené trosky a mastné fľaky oleja, benzínu a krvi. A potom sa to stalo – na hladine sa objavila niečia tvár. Bola to tvár mladého nadporučíka, bombometníka, ktorý sa úpenlivo snažil dostať sa k záchrannému člnu a vliezť doň. Bol to začiatok jednej z najneobyčajnejších odyseí druhej svetovej vojny. Nadporučík sa volal Louis Zamperini. V detstve bol prešibaným a nenapraviteľným delikventom, vykrádačom domov, gaunerom, čo utekal z domu a vyvážal sa vlakmi načierno. Ako tínedžer sa vo svojej vzdorovitosti preorientoval na beh a objavil v sebe zázračný talent, ktorý ho dostal až na olympiádu v Berlíne a vďaka ktorému mal jednu míľu za štyri minúty na dosah ruky. Keď však vypukla vojna, z atléta sa stal letec. Vydal sa na dráhu, ktorá ho doviedla k leteckej pohrome, na malý nafukovací čln a nekonečne šíre otvorené more. Zamperiniho unášal prúd v člne, ktorý sa ledva udržal nad vodou, a on musel o hlade a smäde odolávať žralokom, nepriateľskému letúnu a neskôr ešte oveľa ťažšej skúške. Zamperini na pokraji síl čelil zúfalstvu duchaplnosťou, utrpeniu nádejou, odhodlaním a humorom, brutalite vzdorom. Či už osud Louisovi prial, či hádzal polená pod nohy, vždy závisel od jeho pevnej vôle napnutej do krajnosti. 


Opäť obdobie druhej svetovej vojny. Tento príbeh je napísaný a natočený podľa skutočných udalostí a o to viac vás dostane. Louis zahodil všetky svoje sny a vydal sa na dráhu, ktorá ho priviedla k veľmi ťažkým rozhodnutiam. Tento príbeh vám ukáže aké to je byť v zajateckom tábore, aké to je bojovať za väčšie dobro a aké to je pre obyčajného človeka vstúpiť do vojny a bojovať.• Na západe nič nové │ All Quiet on the Western Front │ film aj knižná predloha

Svetoznámy príbeh siedmych spolužiakov vohnaných do sveta surového násilia je realistickým zobrazením hrôz 1. svetovej vojny.


Okrem toho, že tento príbeh patrí do povinného čítania aspoň tu na Slovensku, poviem, že vám toho do života dá naozaj veľa. Ukazuje príbeh siedmych spolužiakov a kamarátov. Ich učiteľ ich nahovoril, aby narukovali, aby urobili niečo pre svoju vlasť. Hlavný hrdina sa volá Paul a príbeh je hovorený z jeho pohľadu. Cítiť v ňom slabosť a smútok, pretože vojna tých chlapcov pokazila. Zobrala im všetky sny a aj ich život. Je to veľmi emotívny príbeh o železnej mládeži, ktorá sa stala stratenou generáciou.
• Denník Anny Frankovej │ The Diary of Anne Frank│ film aj knižná predloha

Trinásťročná Anna Franková sa spolu s rodinou počas druhej svetovej vojny dva roky ukrývala v zadnej časti jednej budovy v Amsterdame. Tesne pred koncom vojny však padla za obeť nacistickému režimu. Anna si zapisovala udalosti od 12. júna 1942 do 1. augusta 1944 a zaznamenala všetko, čo sa okolo nej dialo, aj jednotlivé dni v úkryte. Keď v marci 1944 v Oranžskom rádiu počula výzvu občanom, aby poskytli svoje zápisky do zbierky na historické účely, svoje poznámky začala prepisovať do knižnej podoby. Stihla prepísať podstatnú časť pôvodných listov. Zápisky sa končia textom, ktorý Anna zaznamenala iba pár dní pred tým, ako ju aj jej rodinu našli vojaci a odvliekli do koncentračného tábora. Zápisky sa však zachovali a po vojne sa o ich knižné vydanie zaslúžil Annin otec Otto Frank, ktorý jediný vojnu prežil.


Opäť príbeh jednej židovskej rodiny, ktorá sa musela ukrývať. Z anotácie ide poznať, že príbeh opäť ukrýva emócie, ktoré sú pripravené na to, aby s vami poriadne zatočili.

Aký film alebo knihu tohto žánru by ste mi odporučili? :)

2 komentáre :

  1. Zajímavý přehled, ale všechno to je 20. století (nebo spíš všechno je to 1. nebo 2. světová válka), čekala jsem něco i ze starších dob (mám ráda třeba Vikingy nebo čínské filmy - Red Cliff, Mulan). Ze stejných témat (2. světová) doporučuju film Kód Enigmy a knihu + film Člověk bez osudu.

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Ten film Chlapec v pruhovanom pyžame som myslím už niekedy videla, ak sa nemýlim. Bol veľmi pekný, ale rovnako aj veľmi smutný.. ďakujem za inšpiráciu :)

    OdpovedaťOdstrániť

Ďakujem za každý komentár :)

Back to Top