20. júna 2015

Cestujem, cestuješ, cestujeme... │Niečo, čo by sa vám mohlo zísť │


Berte prosím tento článok len ako moje pozorovanie a ako moju skúsenosť.PRED ODCESTOVANÍM:

Čo si potrebujete vziať so sebou?

Doklady - prvá najdôležitejšia vec, na ktorú musíte myslieť. Pred odchodom do zahraničia si musíte zistiť, či na aké doklady vôbec môžete cestovať.
• občiansky preukaz  - stačí vám v rámci Európskej únie (ďalej len EÚ).
• cestovný pas je potrebný napríklad na cestu do Ameriky.
víza - napríklad do Veľkej Británie ich nepotrebujete vôbec.
zdravotná kartička - pokiaľ cestujete v rámci členských krajín EÚ, uistite sa, že máťe Európsky preukaz zdravotného poistenia (EHIC)
platobná karta - informujte sa vo svojej banke, či je možné vykonávať s vašou debetnou kartou platobný styk v zahraničí.

Každý jeden doklad si obojstranne oskenujte a vytlačte, pre prípad núdze.


Peniaze - zistite si, akou menou sa platí v krajine, do ktorej cestujete. Zameňte si peniaze už na Slovensku. Zmenárenské služby v zahraničí môžu byť totiž dosť drahé.

Letenky / iné cestovné lístky - bolo by blbé zistiť niekde na letisku, že ste si letenky zabudli doma na stole. Bez nich ani na krok.

Čísla na veľvyslanectvá - čokoľvek by sa stalo, je dôležité mať pri sebe čísla na slovenské veľvyslanectvá v zahraničí. Na tomto linku nájdete ich zoznam a kontakty.

Lieky - tie základné by ste si mali zobrať so sebou - na alergiu, na nejaké choroby, ktoré máte, proti bolesti hlavy, brucha, atď.

Prípojky - v niektorých krajinách, napr. vo Veľkej Británii majú iný typ zásuviek, a preto je potrebné zájsť do nejakého obchodu s elektronikou a kúpiť si... neviem ako sa to presne volá, prípojky? Tú "prípojku" zapojíte do zásuvky napr. vo Veľkej Británii a do tej "prípojky" si už potom normálne zapnete nabíjačku. Kúpite ich za niekoľko eur.

Menovka na kufor - veľmi dôležitá vec. Taktiež odporúčam dať si nejaký papier s menom a adresou aj do vnútra kufra, pre prípad, že by sa vám stratil. Odporúčam kúpiť si polykarbonátový kufor, ten vám zaručuje aspoň dobrú kvalitu - na letiskách s tými kuframi zaobchádzajú hrozne.

Hygienické potreby - nekupujte však veľké balenia šampónov alebo sprchových gélov, ktoré zaberú veľa miesta. 

Oblečenie - rozhodujte podľa krajiny. Nebudete si predsa na Floridu brať zimnú bundu a do Anglicka si zase nevezmete vaše najlepšie letné šortky. Nezabúdajte... Florida - slnečné okuliare... Anglicko - nepremokavá bunda. Neberte si však celý šatník. V zahraničí kúpite oblečenie kvalitnejšie a za lepšiu cenu.

Mobil / Notebook / Tablet - čo by decká dnešnej generácie robili bez elektroniky? Nemyslím že mobil by bola vec, ktorú by ste si zabudli, pretože aj tak ho máte vždy v ruke a ak nie, tak vás chytá panický záchvat. Nezabudnite, že pri lietaní si musíte na mobile zvoliť označenie /letový režim/ alebo si mobil vypnúť. 

Slúchatká - úprimne, toto je pre mňa veľmi dôležité. Neprežila by som cestu pre nich a niekto by musel zavolať pohotovosť. Bez hudby proste neurobím ani krok. Môže sa to u mňa považovať aj ako závislosť. Hudbou si však môžete skrátiť aj dlhú chvíľu pri cestovaní.

Nabíjačky na mobil /tablet / notebook - nezabudnite na ne, naozaj!

Fotoaparát / kamera - viem, že tieto funkcie má aj mobil (wow, so smart!), ale pre istotu by som brala aj foťák s veľkou pamäťovou kartou. Fotky sú veľmi dôležitá časť každého výletu.
CESTOVANIE:

Ak cestujete lietadlom, nezabudnite si na webovej stránke leteckej spoločnosti pozrieť zakázané predmety, ktoré nesmiete mať v kufri. Typické sú nože, manikúra, žiletky a podobné záležitosti. Taktiež je problém aj s tekutinami. Nepodceňujte to a poriadne si bezpečnostné predpisy preštudujte. Sú veľmi prísne. Ako príklad uvádzam stránku letiska Bratislava. Taktiež si dávajte pozor, aby ste neprekročili váhový limit vašej batožiny. Za každé kilo navyše je príplatok. Každá letecká spoločnosť to má inak. Niektoré majú dokonca napísané aj presné rozmery kufra. Informácie zvyknú poslať na e-mail, ak nie, nájdete ich na internete. Letenky odporúčam vytlačiť doma. Na letisku ich vytlačia za poplatok. A tiež odporúčam zobrať si žuvačky. Pri vzlietaní vám žuvanie pomôže na vyrovnanie tlaku.

Mali by ste sa aj dobre najesť. Pokiaľ cestujete lietadlom, tak vám neodporúčam jesť na letisku, pretože reštaurácie tam sú veľmi predražené.

Ak cestujete prvýkrát napr. lietadlom a neviete posúdiť či vám bude zle alebo nie, nedajte na skúsenosti ostatných. Im možno bolo zle a možno cestovanie lietadlom nemajú radi, ale u každého človeka je toto individuálne. Nenechajte sa zastrašiť správami o havarovaných lietadlách. Cestujte v pokoji a nestresujte sa dopredu!

Šťastnú cestu! :)

2 komentáre :

  1. Užitočný článok, napísala si to dobre, veru, doklady a kópie dokladov sú vždy dôležité a rovnako tak peniaze, pre prípad, že by sa niečo stalo :-)

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Ďakujem krásne, chcem urobiť takú sériu týchto článkov o cestovaní :)

      Odstrániť

Ďakujem za každý komentár :)

Back to Top