18. marca 2015

Pomalé skúmanie ticha │Všetci sme tak trochu zlomení...


Táto kniha sa dá opísať len jediným spôsobom. Predstavte si, že neviete plávať a niekto vás hodí do hlbokej vody a zakričí: „Plávaj, amigo!“ Už sám autor sa na začiatku snaží čitateľov varovať, že ak nečítali jeho predošlé diela, ako Príbeh kráľovraha, môžu vám uniknúť nejaké súvislosti, pretože Auri je jednou z postáv toho príbehu, o ktorej autor napísal aj túto knihu. Nebol to dobrý marketingový ťah, ale Patrick je aspoň úprimný a to sa cení. Kniha sa vám v niektorých prípadoch môže zdať ako vytrhnutá z kontextu, alebo vás môže úprimne zaujať natoľko, že budete chcieť vedieť, o čo ide a preto si prečítate ďalšie Patrickové diela. To je už rozhodne len na vás.


Niekedy sa správala nenásytne. Chcela veci pre seba a oberala svet o jeho správny tvar. Silou žiadostivosti menila svoje okolie.

Je to naozaj zvláštna kniha, ktorá hovorí o záhadnom stvorení, dievčati menom Auri, ktorá žije v Podsvete, čo je miesto, ktoré sa nachádza pod univerzitou a je to ponurá spleť chodieb. Možno autor mohol k tomu upozorneniu napísať aj niečo v tom zmysle, že ak je niekto z čitateľov klaustrofobik, tiež by knihu nemal čítať, pretože sa bude cítiť stiesnene. No keď sa raz začítate, čas vám ubehne veľmi rýchlo, pretože je to malá a tenká kniha, taká čo sa dobre drží v ruke a s ktorou sa dobre trávi tá upršaná nedeľa, ktorú zvyknú knihomoli tak často spomínať.

Odpovede sú vždy dôležité, ale iba zriedkakedy jednoduché. Nesmie sa ponáhľať a urobí všetko správne.

Ak príbeh nepochopíte, nevadí. Všetci určite budú vedieť pochopiť Auri. Patrick povedal, že príbeh
je pre všetkých zlomených ľudí. Aj Auri je zlomená. Možno vám príbeh pripomenie to, že aj keď si niekedy hovoríte, že ste najšťastnejší na svete, stále sa cítite v tomto svete takí malí a stratení. Pomalé skúmanie ticha je náhľad do Aurinho každodenného života počas siedmich dní, kde nás sprevádza Podsvetom a hovorí o svojom živote, kde má každá vec na svete svoje miesto. Keď ho totiž nenájde, niečo nie je tak, ako by malo byť.  Auri hovorí o tom, ako sa snaží svet držať pokope tak, aby malo všetko svoj správny tvar.

Kniha nemá zápletku a nejde o nič mimoriadne. Skôr by sa mohla páčiť všetkým fanúšikom autora, ktorý čítali všetky jeho diela. Určite by to bol dobrý doplnok do zbierky, no ostatným sa bude ťažko chápať. Niekedy je pri čítaní potrebné pozrieť sa viac do hĺbky a čitatelia, ktorí majú radi jednoduché knihy to nezvládnu. Už na začiatku nás zaplaví kopa informácií a mien miest, čiže po prečítaní už zabudnete na to, čo bolo na začiatku. Možno vám trochu pomôže to, že kniha je graficky doplnená o naozaj skvelé ilustrácie, ktoré vás vôbec nebudú pri čítaní rozptyľovať.

Lenže vidieť nestačí. Vedela, že zdanie klame.

Kniha sa líšila od všetkých, čo som doteraz čítala a najprv som nevedela prísť na to, prečo. No potom, keď som čítala ďalej, zrazu to prišlo. Blik cvak! Žiadne dialógy. V príbehu sa nám nachádza len Auri, ktorá spomína niekoho, kto má prísť o sedem dní, no priamu konfrontáciu som teda nezažila a možno to tak bolo správne. Aj to tento príbeh odlišuje. Neexistujúcu priamu reč však vhodne dopĺňajú krásne opisy.  Po skončení knihy som bola... smutná asi nie je to správne slovo. Mala som takú melancholickú náladu, pretože som Auri ľutovala. Každou stranou a myšlienkou som cítila jej náladu a pocity osamelosti. A vďaka nej ma Patrick Rothfuss zaujal ešte viac.

Lenže medzi pravdou a tým, čo by sme si želali, býva rozdiel.- V recenzii boli použité ukážky z knihy.
- Navštívte: autorov webautorov blogautorov twitter
- Poprosím Vás, aby ste nekopírovali moje recenzie a fotky!

Žiadne komentáre :

Zverejnenie komentára

Ďakujem za každý komentár :)

Back to Top