15. apríla 2014

Na počiatku bolo koleso │Príliš rýchlo...Ďakujem vydavateľstvu Tatran sa poskytnutie recenzného výtlačku. 


V podstate celý náš život závisí od toho, akými zručnými jazdcami sme a či máme dosť odvahy na to, aby sme rozhodne nasadli hneď po tom, ako nás to surovo vytrasie.


Pre knihu - Na počiatku bolo koleso - mám dva prívlastky. Zvláštna a zároveň pekná. Táto kniha bola iná ako ostatné a možno tým sa mi páčila najviac, lebo čitateľ po čase potrebuje nejakú zmenu, lebo ak jej nedá priestor, aj jeho postihne stereotyp, ktorý sa nikomu nepáči. Pokiaľ ide o slovenské autorky, vidno, že majú talent na vytváranie zvláštnych námetov, do ktorých keď sa začítate, príde kvalitná zábava. Ak máte radi diela od Enji Rúčkovej alebo Zuzky Šulajovej, táto kniha sa vám bude páčiť.


Dej nám ukazuje svet „bajkerov“ a na nich je postavená celá kniha, ktorou nás sprevádza hlavná postava Paula. A čo sa mi na nej páčilo najviac? Že všetko, čo sa v jej živote dialo vedela prirovnať k bicyklu a ku jazdeniu, pretože ako sama povedala ‚Pre bajkerov je alfa a omega koleso‘. Paula je postava, ktorá žije pre prítomnosť a radí sa tým, čo cíti. Jej životný štýl bol neuveriteľný, tak ako štýl jej kamarátov a tým sa odlišovali od ľudí, ktorých poznám a s ktorými som sa ich snažila porovnávať. V deji nie je zahrnutý len Paulin príbeh, ale aj príbehy jej priateľov, ktoré sa navzájom dopĺňajú a prepletajú. Neboli navŕšení na jednej kope, v ktorej ste ich nemohli rozoznať. Všetci boli takí výnimoční, ako skutoční ľudia a počas čítania mi boli veľmi blízki.

Kdesi som čítala, že ak po niečom naozaj veľmi túžime, skôr či neskôr sa nám to splní. A navyše, vraj sa ani nemusíme nejako veľmi namáhať, stačí len naozaj chcieť a ono nás to stretne aj samo.

Je úžasné, keď si človek nájde také hobby, ktoré ho bude vždy baviť a nejako napĺňať. Bicyklovanie máme radi určite všetci, no pokiaľ sa jedná o zjazdy, zatiaľ som nespoznala žiadneho bajkera a keby som sa pokúsila o nejaký odvážnejší kúsok, pravdepodobne by som sa mohla z tej zeme nechať zbierať. Pauline pocity boli opísané úžasne. Celá tá jej vášeň k jazdeniu ma pochytila už na prvých stranách a niektoré veci som si vďaka tým opisom vedela lepšie predstaviť, pretože to je pre mňa pri čítaní jedna z tých dôležitých vecí. Vedieť si dej predstaviť v hlave.Najväčší klad knihy pre mňa spočíval v tom, ako autorka dej prerozprávala. Možno sa z toho stáva ďalší nový trend v písaní, pretože som si všimla, že čoraz častejšie sa stáva, že autori kníh nedodržujú klasickú kompozíciu. Zuzkina kniha bola o lete, o bajkovaní a o láske. Bolo to jednoduché rozprávanie bez väčšej zápletky a rozuzlenia. Aj keď to niekto možno za klad brať nebude, lebo nie každému sa páči takýto štýl písania.


Na počiatku bolo koleso je kniha pre teenegerov a o čom by to celé bolo, keby tam nebola nejaká romantická pletka? Mne osobne sa páčilo, že autorka tu tiež urobil taký škrt cez obvyklé veci, ktoré poznáme z iných kníh a ktoré by sme možno očakávali. Vzťah, ktorý tu Zuzka opisovala bol taký... iný. Nebol postavený na sladkých rečičkách a nekonečných vyznaniach lásky. Nebol o tom, že keď sa dvaja ľudia nevideli viac ako päť minút, začali hysterčiť a nevedeli bez seba byť. Bola to príjemná zmena.

Stáli sme a bozkávali sa tak, ako sme sa to už niekoľkokrát učili. Vydržali sme rekordne dlho. Potom sme si hodili hlavy do prilieb a spustili sme sa dolu.


Jediná vec, ktorú knihe vytknem bol jazyk, ktorý sa mal priblížiť našej generácií. Okrem toho, že som sa často strácala v dialógoch a nevedela som, kto kedy rozpráva (bolo to dosť chaotické), sa mi zdalo, že keď už postavy otvorili ústa, tie reči a jazyk „teenegerov“ bol silený. Poznám seba a ľudí okolo a nezdá sa mi, že by sme rozprávali až tak zvláštne. Tiež mi vadilo, že sa tam často striedala slovenčina s češtinou. Človek sa proste nevyhne tomu, aby používal čechizmy, je nám to prirodzené, keďže pozeráme veľa českých filmov a čítame české knihy. Používame české slová aj v reči, ale nie až v takom veľkom množstve. To striedanie so slovenčinou mi vadilo.


Na počiatku bolo koleso je nové čítanie, také iné, ktoré vám dá zase iný literárny rozhľad. Je to ty knihy, ktorý z obľubou priradím do kategórie oddychovky. Čítanie vám pôjde veľmi rýchlo a nakoniec budete mať veľkú chuť opraviť si defekt na bicykli ako ja a preskúmať nový terén. Pokiaľ máte radi bicyklovanie aspoň tak ako Paula, viete predsa, že na počiatku všetkého bolo koleso... A pre bajkerov je koleso alfou a omegou.


- V recenzii boli použité ukážky z knihy.

6 komentárov :

 1. Tak toto si rozhodně chci přečíst, naladila jsi mě! :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Odporúčam, veľmi milá kniha :)

   Odstrániť
 2. Super recenzia, snáď sa ku knihe niekedy dostanem! Súhlasím, niektoré autorky, čo píšu pre tíndežerov to niekedy s tou rečou preháňajú :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ale našťastie tam bolo viac kladných prvkov ako záporných, takže sa to dalo čítať :D

   Odstrániť
 3. Pekná recenzia. Túto knihu som už párkrát zahliadla, ale nejak extra ma nezaujala. Tie dialógy by mi určite prekážali, to si viem predstaviť, už z toho, čo píšeš. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem. Na tie dialógy sa mi dalo zvyknúť, ale zo začiatku mi to vadilo, lebo som sa v tom vôbec nevyznala.. :)

   Odstrániť

Ďakujem za každý komentár :)

Back to Top