31. marca 2014

Magická príťažlivosť │Nepribližuj sa...• Informácie o knihe •

Autor: Jaime Reed
Slovenský názov: Magická príťažlivosť (Kronika Cambion)
Originálny názov: Living Violet ( The Cambion Chronicles)
Vydanie: Fragment, 2014, 272 strán, brožovaná väzba
Žáner: YA, paranormal, romanca

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Fragment.

Odtiahla som sa od neho. „Nemáš nejaké styky s mafiou? Alebo je na teba vydaný zatykač?"
Moje otázky ho rozosmiali, čo bolo presne to, čo teraz potreboval, ale aj tak som napäto čakala, čo mi odpovie.Ak hľadáte knihu, ktorá vás pohltí na pár hodín a predhodí vám niečo nové, Magická príťažlivosť je presne ten typ knihy, po ktorej by ste mali v takejto chvíli siahnuť. Nemá žiadne typické postavy dnešných YA, žiadni vlkolaci, upíry či čarodejníci. Ak hovoríme o mágií a o kúzle, Kambioni ich mali vo svojom vnútri. To, čo vytvorila Jaime vo svojej knihe bolo niečo zaujímavé, zábavné a svieže.


Ak by ste sa ma spýtali, čo sa mi na knihe páčilo najviac, odpoviem, že Samarina osobnosť. Keď som jej meno v knihe videla prvý krát, zháčila som sa. Samara - fanúšikovia hororov budú zrejme vedieť, čo mám na mysli. To jej však neubralo na sympatiách. Páčilo sa mi to, ako autorka vedela narábať s prostredím, v ktorom sa odohrával dej a s postavami tínedžerov. Samina osobnosť na mňa pôsobila realisticky, na nič sa nehrala a nerobila zo seba zbytočne odvážnu hrdinku. Povedzme, že bola skôr ten typ, ktorý si k srdcu bral skôr realitu a ak sa pozerala zoči-voči nebezpečenstvu, nehodila sa mu zamilovane k nohám. Všetko, čo sa týkalo jej osobnosti bolo zaujímavé, aj to, ako si držala odstup od záhadného Caleba. Spolu s ďalšou ženskou postavou Nadine boli dievčatá, ktoré som si rýchlo obľúbila. Možno bol hlavný dôvod ten, že sa mi páčilo ich správanie. Nemali potrebu sa okamžite zamilovať do prvého, ktorý prišiel.

Caleb ma pobavene pozoroval. „To je melódia z Diablovho advokáta?“
„Áno.“
Caleb sa zachechtal. „A to máš ako zvonenie?“
„Áno, otcovo. Je právnik. Je to taký náš malý žart.“


Jaime napísala knihu, ktorá z väčšej časti rozoberala zvláštny druh - Kambionov, pre ktorých bola typická príťažlivosť a atraktívnosť. No toto by vás nemalo odradiť, pretože autorka nič neprehnala. Základ pre ňu tvorila miera, ktorú využívala po celú knihu. Nič nesladila, nič nepreháňala... všetko malo svoj čas a priestor, čiže všetkého sme si mohli užiť. Pokiaľ sme ešte stále pri tých Kambionoch, dúfam, že sa o nich v pokračovaní dozvieme niečo viac. Jaime urobila dobrý ťah tým, že tomuto druhu dala vlastný názov a tak trochu pokryla tajomstvom, o koho v skutočnosti ide. Tiež sa jej priráta k dobru, že sa o Kambionoch veľa v iných knihách nepíše a tak si mohla zvoliť vlastné pravidlá, podľa ktorých sa riadila.


Informačná časť knihy bola dosť bohatá, na tú mám jednoducho slabosť. Keď si totiž autor/ka vytvorí nový a fascinujúci svet, chcem sa o ňom dozvedieť čo najviac. Mohla toho spomenúť ešte viac, možno si ale najväčšie prekvapenia necháva na pokračovania, čo je u kníh obvyklé.

„Idem ti pomôcť naučiť sa bojovať.“
„O pol jedenástej doobeda?“

Ako to už býva, v každej knihe musí byť nejaká záporná postava a dobrá akcia. Magická príťažlivosť veľa akcie neponúkla, dej plynul pokojne a Jaime nám ku koncu nenaznačila nič nové, žiadny nový vývoj udalosti, ktorým by sa malo pokračovanie uberať. Možno v tom niektorí z vás budú vidieť pozitívum, pretože Jaime nevyužila náš milovaný a zároveň všetkými nenávidený cliffhanger, takže je hádam dobré, že nemusíme zúfalo čakať na pokračovanie, pretože chceme vedieť, čo sa stane ďalej.


Knihu hodnotím pozitívne. Páčila sa mi a rozhodne sa pustím aj do pokračovaní, pretože potenciál to má. Takéto knihy sú na čítanie skvelé, nie sú ani jednoduché ani príliš prepracované do detailov. Je to zlatá stredná cesta. Magická a príťažlivá.


- v recenzii boli použité ukážky z knihy

2 komentáre :

  1. Ty si rýchla :D ale vyzerá to celkom dobre.. zrejme zmením názor :)

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Musím trochu zrýchliť tempo :D Knihy sa na mňa valia z každej strany :D A ešte na tie z knižnice by som si chcela nájsť čas :D

      Odstrániť

Ďakujem za každý komentár :)

Back to Top