4. januára 2014

Na vine sú hviezdy │Slzám sa neubrániš...

• Informácie o knihe •

Autor: John Green
Slovenský názov: Na vine sú hviezdy
Originálny názov: The Fault in Our Stars
Séria: One-shot (jeden diel)
Slovenské vydanie: Ikar, 2013, 240 strán, pevná väzba s prebalom
Žáner: YA, realistická fikcia, contemporaryOBÁLKA
Som toho názoru, že naša obálka je jednou z najkrajších, ktoré sú. Len je škoda tej placky Bestseller, ktorá to kazí. Mohla by byť menšia a vtlačená niekde do rohu alebo nahradená nejakým zlatým pásikom cez prebal a p. Zároveň som rada, že tá obálka nezožala novodobý trend a to je plácnuť tam tvár, neskutočne priblíženú s nadmerným použitím efektov a potom to vyzerá, že to robil niekto, kto sa nevyzná vo photoshope. Takže palec hore za tak nádhernú obálku, akú máme my.

Vzala som knihu z palubnej dosky. "Zavolám ti, keď to dočítam, čo ty na to?"
"Nemáš moje telefónne číslo."
"Mám vážne podozrenie, že si mi ho napísal do knihy."
Opäť vyčaril ten podmanivý úsmev. "A vraj sa nepoznáme."

Na vine sú hviezdy je typ knihy, ktorú nenávidím, ale vďaka tomu, že ju nenávidím, ju vlastne milujem. Podľa mňa nebude tak strašné, ak vám tu poviem, že sa kniha skončí smutne. Nemám rada smutné konce. Ale mám rada knihy, ktoré ma dokážu rozosmútiť. Na vine sú hviezdy je kniha, ktorá ma emocionálne a psychicky vyšťavila, sama kniha bola emóciami nabitá. Myslím si, že autor, ktorý si vyberie za tému rakovinu vlastne šliape po tenkom ľade, no ak je to autor, ktorý je zručný, vie do čoho ide a napíše to dobre, tak taký autor si zaslúži potlesk a uznanie.

Keď som knihu začala čítať, nemohla som si pomôcť, ale pripomenula mi film A Walk to Remember, aj keď kniha a tento film majú spoločného len onkologického pacienta a námet. Ale späť ku knihe. Rýchlo som sa do nej začítala. Štýl, ktorým autor písal bol taký jednoduchý, pokojný a humorný. Aj keď si možno poviete, že humor by mal byť v knihe o rakovine možno viac-menej oslabený, ja som rada, že Green jednal podľa svojho uváženia a podľa inštinktu.

Nikdy som sa nestretla s onkologickým pacientom, ale keby som tým pacientom bola ja, určite by som sa snažila od tej choroby odpútať práve tým humorom, pretože myslím, že práve ten humor pomáha ľuďom v tak ťažkých situáciách a pravým príkladom sú Augustus a Hazel. Oni boli so svojou situáciou vysporiadaní, oni si z toho robili srandu a dokonca na vtipy nezabudli ani v najhoršom.

Recenzia Ceny za usvit: Privela mrtvol. Malo pridavnych mien. Co KT?
O minútu mi prišla odpoveď.
Po docitani si mala ZAVOLAT, nie pisat spravy, ak ma pamat neklame.
Tak som mu zavolala.

HLAVNÁ POSTAVA
Hazel Grace Lancaster - Hazel má šestnásť a je to postava, ktorá nás príbehom sprevádza. Myslím, že ju môžem oficiálne nazvať prvou ženskou hrdinkou, ktorá mi svojim správaním neliezla na nervy. Páčilo sa mi, ako realisticky brala svoju situáciu. Keď stretla Augusta Watersa v podpornej skupine pre ľudí s rakovinou, začala sršať vtipom, všetko sa zlepšilo a konečne si uvedomila, že sa chorobe nesmie poddať. A tak si Hazel začala užívať každý kúsok svojho života a tú zmenu si naozaj môžete všimnúť veľmi rýchlo až na to, že od skutočnej slobody a od možnosti „vyletieť do oblakov“ ju na zemi držal spútaný dýchací prístroj.

Čítal mi a ja som sa doňho zaľúbila tak, ako keď človek zaspáva. Pomaly, pomaličky a potom zrazu úplne.

AUGUSTUS & HAZEL
Tak tento párik si budem pamätať ešte dlho.  Asi tak dlho, ako im trvalo dať sa dokopy. Musím však priznať, že práve celá tá ich cesta sa mi páčila. To, ako Gus dával najavo, že sa mu Hazel páči a to, ako sa ona snažila držať ďalej. Ale povedzme si úprimne... kto by to vydržal pri charizmatickom, vtipnom, optimistickom Gusovi?

V mnohých knihách sa stáva, že páry sú nechutne sladké a zaláskované, ale ak sa to aj stalo v tejto knihe, bolo to napísané tak prirodzene a nenásilne. A čo čakať od tejto lásky? Pohľady, narážky, červenanie sa či letmé dotyky. A to, čo som si zapamätala najviac zo všetkého? Žiadne konverzácie na facebooku alebo na nejakom chate... klasické sms-ky a večerné telefonáty, ktoré to všetko veľmi pekne a milo dopĺňali. 
A potom si zrazu uvedomím, ako hovorím... majú perfektné šťastie, že sa našli. Green - na to, že je chlap - dokázal opísať ich vzťah tak krásne a reálne až som otvárala ústa (*Stretla som sa s niekoľkými autormi, ktorí nemali asi dostatočne vyvinutú citlivosť na to, aby dokázali vytvoriť vo svojej knihe vzťah alebo aspoň opísať lásku).

A čo prišlo potom? „Svet nie je továreň na splnené želania.“

"Nadpis?" spýtal sa.
"Hojdačka hľadá domov," navrhla som.
"Zúfalo osamelá hojdačka hľadá domov plný lásky," navrhol on.
"Osamelá, latentne pedofilná hojdačka hľadá detské ritky," povedala som.

ZÁVER?

Škoda, že nebude vo filme. Bolo by zaujímavé
sledovať ho v role Gusa.
Kniha Na vine sú hviezdy mi toho do života dala veľa. V mnohých veciach som dospela, veľa nových vecí
som si začala vážiť a začala som sa zamýšľať nad tým, čo som predtým len obchádzala. Ďakujem Johnovi Greenovi za to, že napísal prototyp knihy, ktorá má čitateľom lámať srdcia, pretože vďaka tomu nás mohol veľa naučiť. Tiež ďakujem jednému človeku z New Yorku, ktorý mi napísal na GR a vďaka konverzáciám s ním sme knihu prebrali do hĺbky a vďaka jeho názorom som tiež pochopila veľa. Síce si to toto poďakovanie nikdy neprečíta, čo je škoda.
Veľmi sa teším na filmové spracovanie. Neskutočne. Som zvedavá, ako to dopadne, ale po prečítaní knihy sa bojím, aby to nepokazili.


Na vine sú hviezdy je perfektná kniha, ktorá si tých päť hviezdičiek zaslúžila. Pútavý príbeh a zaujímavé postavy, ktoré sú spútané smutným prostredím a nad tým všetkým stojí John Green, ktorý ma v rukách ich osudy... potom som ja... a ja som sa do tohto všetkého zaľúbila tak, ako keď človek zaspáva. Pomaly, pomaličky a potom zrazu úplne.


ZDROJ: obálka - bux.sk │ obrázky - weheartit.com 

16 komentárov :

 1. Anonymný4/1/14

  "Tá téma je citlivá a keby nebolo rakoviny je to o ničom." Som si minule vypočula. Ibaže ono to o tom je. A tým je to vlastne pre tú knihu ťažšie pretože autor musí byť aj trocha kúzelník a aj realistický tým správnym spôsobom, aby to na mňa zapôsobilo, čím Green teda nebol. EE-eee...
  Hazel nebola otravná, na začiatku bola sympatická a potom zostala už iba Hazel, žiaden hlbší pocit, ale nakoniec po tom treťom prečítaní bola fajn... Veľká, veľká škoda a ako tak kniha pokračovala ja som bola...smutnejšia. Takmer až znechutená nad tým všetkým. Bolo to jedno veľké divadlo s máličkým prekvapením v podobe toho kto nakoniec zomrel. Priveľa siláckých rečí, ktoré ma štvali, vety ako "bolesť si treba vytrpieť" a pár svetlých momentov, ktoré veľmi oceňujem. S druhým prečítaním to už bolo o niečo lepšie ale Green to podľa mňa nezvládol. Aj keď si teraz mnoho ľudí myslí, že je to "poloboh jednoduchých príbehov, ktoré majú v sebe čarovné to". Ou kéj, ak sa posledná veta týka knihy Kam zmizla Aljaška tam to ešte zvážim, či je to pravda, lebo Aljašku akoby napísal iný Green. Ale toto nezabralo. Pre mňa ide stále o najväčšie sklamanie roka 2013.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Samozrejme, každý máme svoj názor a nie všetci ho považujú za poloboha :D Ja tiež nie, na to, aby som mu tak povedala ešte potrebujem niektoré jeho diela ohodnotiť :D Tiež si myslím, že niektoré vety ako o tej bolesti, boli veľmi klišé a že sa tam nehodili, ale mám na ne názor podobný ako na ten humor :) Ja som onkologickým pacientom nebola, preto si neviem predstaviť, ako sa cítia, ale možno tými citátmi alebo vetami a tým humorom si len chceli pridať odvahu.. aspoň to by som robila ja, keby som mala smrť na jazyku, takže by sme sa vždy mali na príbeh pozrieť z viacerých hľadísk :) Ale ďakujem za tvoj názor :) Škoda, že ťa kniha sklamala :)

   Odstrániť
 2. Já jsem Hvězdy nám nepřály četla o vánocích. A musím říct, že mě knížka dostala. Brečela jsem jak malá nad osudem Hazel a Augusta. Tohle je jeden z příběhů na které nikdy nezapomenu.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Aj ja som plakala :) Vedela som, že to nejako podobne skončí, ale stále som si priala, aby som sa mýlila... škoda, že sa mi to nesplnilo :D :)

   Odstrániť
 3. Ta kniha! Miluju ji. Už je to více, než půl roku, co jsem ji dočetla, ale stále mi písmenka běhají v myšlenkách. Pořád si pamatuju, jak jsem skoro půl hodiny usedavě plakala. - po dočtení. A delší dobu i při četbě. Green je absolutně úžasný autor, který si mě dokáže získat na pár stránkách. Zas a znova. :) Pěkná recenze.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem, zdieľam tvoj názor, milujem túto knihu... Green je úžasný :)

   Odstrániť
 4. Veľmi dobrá recenzia. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem krásne :) Takéto slová človeka vždy potešia :)

   Odstrániť
 5. Hvězdy nám nepřály je skvělá knížka. :)

  OdpovedaťOdstrániť
 6. je to úžasná knížka!! Naprotosto úžasná knížka! Miluju ji! Miluju smutné konce, nevím proč ale je to tak. Já prostě nemám ráda šťastné konce, ale ty smutné? to je něco!! ¨
  John Green dokázal vytvořit pozoruhodné dílo, které si zamilovala velmi moc čtenářů a myslím, že jich bude ještě hodně.
  Velice moc se mi na knize líbil ten vztah Hazel Grace a Agustuse Waterse. Miluju Guse a miluju to jaký vztah měli s Hazel. Jak jsi již řekla Hazel Grace je opravdová hrdinka! :)
  Zatím jsem od Greena četla jen dvě knížky, Hvězdy nám nepřály a Hledání Aljašky a obě byli naprosto úžasné. Neřeknu která byla lepší, protože každá je o něčem trochu jiném ale obě jsou od Greena a to jde sakra poznat!! Já toho autora prostě žeru :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Skvelý názor, aj ja ho zbožňujem, knihu Kam zmizla Aljaška som ešte nečítala, ale pevne dúfam, že sa mi bude páčiť rovnako ako Na vine sú hviezdy :)

   Odstrániť
  2. mě se ta kniha líbila, bylo to zase trošku něco jíného než u Hvězd ale bylo to stejně úžasné!! Pokud chceš tak si můžeš přečíst mou recenzi: http://stuff-i-fucking-love.blogspot.cz/2014/01/looking-for-alaska-john-green.html

   Odstrániť
  3. Jasné, prečítam...Aljaška ma zaujíma a rada by som ju prečítala :)

   Odstrániť
 7. Táá kniha je proste skvelá ! Ak sa niekomu nepáči buď zle chápe celú pointu tej knihy alebo proste nechce aby sa mu páčila pretože je smutná. Podľa mna je skvelá , ja som ju prečítala za jeden večer a ešte pol hoďku potom som si poplakala :D... a nehanbím sa za to lebo je to fakt super kniha. Akurát čo mi jedine na slovenskom preklade vadilo bola taká tá umelosť, celé to bolo o ničom , tak som to skúsila v angličtine a neľutujem, určite odporúčam http://www.eurobooks.sk/sk/produkt/325624/The-John-Green-Collection/

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Zdieľam tvoj názor, aj mne sa veľmi páčila :) :3 Pozriem na to, premýšľala som o tejto kolekcii :)

   Odstrániť

Ďakujem za každý komentár :)

Back to Top