24. novembra 2013

Pád │Zvláštny príbeh...


• Informácie o knihe •

Autor: Lauren Kate
Slovenský názov: Pád
Originálny názov: Fallen
Séria: Padlí anjeli / Fallen
Slovenské vydanie: Ikar, 2011, 304 strán, pevná väzba s prebalom
Žáner: YA, fantasy, anjeli, paranormal, romanca
Cam siahol do vrecka a vytiahol zelené brnkadlo, na ktorom bolo vytlačené číslo 44."Číslo mojej izby. Hocikedy sa zastav."

Dá sa povedať, že som od tejto knihy očakávala viac. Pamätám si, aké na ňu boli ohlasy, aká veľká  propagácia sa šírila svetom, akú skvelú reklamu mala. Vlastne vyšla krátko na to, ako kniha Angelológia. A viete aké to je. Nové série s novými námetmi lákajú každého a ja som nebola výnimkou. Čítala som však množstvo recenzií, ktoré mi ponúkali aj pozitíva a aj negatíva a tak som bola na mŕtvom bode. Prečítať alebo neprečítať? Som rozporuplná osoba, preto mi asi trvalo tak dlho, kým som sa k tejto sérií dokopala. No nedalo by sa povedať, že by ma ohromila. Skôr bola veľkým sklamaním, ktoré ma bude držať ešte veľmi dlho a po nociach ma bude mučiť myšlienka, ako je možné, že kniha s tak krásnou obálkou v sebe ukrýva niečo tak ploché a bezfarebné.

Myslím, že by bolo najlepšie začať pri deji, keďže o tom je celá kniha. A tu príde sklamanie desiateho stupňa, pretože vlastne zistíte, že čítanie vás vôbec nebaví a čo je horšie pre knihomoľa?  Vážne som nevedela, či sa mám začať hystericky smiať alebo plakať, že kvôli tejto knihe umrel aspoň jeden nevinný strom a to som si na začiatku tejto recenzie hovorila, že bude mierna a nebudem to brať tak tragicky. Čo som vlastne od tejto knihy dostala? Len naozaj divne vyžmýkaný odvar z iných kníh, nad ktorým som drvivú väčšinu času zmätene dvíhala obočie.

Vážne mi prišlo, že si z nás autorka knihy vystrelila. Začína sa to školou pre bláznov alias polepšovňou kam hlavná hrdinka knihy putuje, čo by to však bola za séria, keby sa tam nevyskytol chalan menom Cam, ktorý vyzerá ako správne nebezpečný típek a potom ešte Daniel, ktorý je tak strašne dokonalý až mi celý čas pri čítaní zvieralo žalúdok kvôli tomu známemu pocitu déjà vu (*Och, v ktorej knihe bol rovnako prehnane dokonalý hrdina?). A poznáte to. Klasický trojuholník medzi týmito postavami. Byť v polepšovni je jedná vec, ale nájsť si v polepšovni lásku vášho života, to je už trochu na zamyslenie, ale späť k tomu, čo som chcela povedať na začiatku, ešte pred tým, než som sa imaginárne rozčúlila.

Poobedňajšie vyučovanie nebolo o nič lepšie než doobedňajšie - najmä preto, že jej najhoršia obava sa naplnila: Celá škoda ju začala volať Fašírka. A nanešťastie sa zdalo, že táto prezývka jej prischne rovnako ako tá fašírka.

304 strán. 304 strán, z ktorých bolo 200 príšerne nudných, pretože tam hlavná postava Luce riešila dilemu -
Cam bol k nej pozorný a milý, ale Daniel bol veľmi záhadný a niečo ju k nemu priťahovalo. Pravdepodobne vám teraz docvaklo, o čom hovorím. Potom nastal nejaký zlom a autorka si uvedomila, že vlastne nám ešte nič poriadne z deja nevysvetlila a tak sa posnažila a na zvyšných 104 strán pozliepala to, čo chcela. A čo vlastne chcela? Osudovú lásku, ktorej nikto nepraje. A vo chvíli, keď som zistila, čo je hlavné posolstvo knihy, dostala som tik do oka.

Lucinde Priceovej by som surovo vlepila za ucho, keby som vedela ako. Neviem, či to robia títo dnešní autori naschvál, alebo len jednoducho radi týrajú svojich čitateľov. Naozaj netuším, či majú všetci rovnaký talent na vytváranie absolútne hlúpych hrdiniek, ktoré nikto nemôže brať vážne. Luce sa na svoj vek správala, akoby ju postihla druhá puberta, pretože vždy keď sa vyslovilo Danilovo meno, bola totálne na mäkko. Pôsobila na mňa veľmi umelo, škoda, že kniha nebola napísala z pohľad prvej osoby, aj keď... asi je to šťastie, inak by sa nám ušlo viac vzdychania po Danielovi.

Postavy boli v knihe na svojom mieste. Niektoré boli vtipné, iné liezli na nervy. Stalo sa mi, že som si Gabbe mýlila s Molly, Arianne niekedy s Penn. A čo Daniel a Cameron? Je to len veľmi škaredá karikatúra postáv z filmu Blbý a blbší. Cam bol typický YA cukruš... k Luce bol milý a pozorný, zahrňoval ju lichôtkami a okatými poznámkami o jej osobe. Daniel bol ten neprístupný, chladný ignorant, ale pozor! Keď mal dobrú náladu, zmohol sa aj na niečo iné ako neslušné gesto na pozdrav. Jediná správna postava a myslím, že všetkými obľúbená bola Arianne. Bola správne šialená psychopatka, ktorú si každý hneď obľúbil a tešil sa, kedy sa opäť objaví na scéne.

Pomaly, zdráhavo vstali. Slnko práve vykuklo ponad stromy a v maličkých hviezdičkách sa trblietalo na sčerenej vode. K blatistému brehu, ktorý ich dovedie k lietadlu, bolo treba zaplávať len kúsok. Luce si želala, aby bol na míle vzdialený. S Danielom mohla plávať až do súmraku. A do každého úsvitu a ďalšieho súmraku.

Po prečítaní mám zmiešané pocity. Mám pri sebe pripravené pokračovania, ale po Páde neviem, či mám chuť sa do nich púšťať. Nie som človek, ktorý nedáva druhé šance, ak ma sklame prvá kniha zo série, vždy si prečítam aspoň druhú a niekedy aj tretiu, aby som si mohla urobiť ucelenejší obrázok. Táto kniha u mňa však nezískala ani nálepku priemerná YA. Po dlhom rozmýšľaní som to aj tak videla len na dve hviezdičky. Škoda, že Pád mi neponúkol nič, na čo by som sa mala pri pokračovaní tešiť a čo by mi to čítanie aspoň trochu uľahčilo.


ZDROJ: obálka - bux.sk │ obrázky - weheartit.com 


(Viem, že touto recenziou pravdepodobne pobúrim fanúšikov, tak prosím berte ohľad na môj názor, ďakujem :)

19 komentárov :

 1. Och tie anjelské série-nemám ich rada od vtedy ako som čítala knihu Nadpozemská.A tiež tam bol trojuholník lásky a trápna hrdinka.Ja fakt neviem o čo tým autorkám ide.A táto recenzia bola veľmi pekne napísaná a potvrdila moje obavy s tejto knihy :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Nadpozemskú som ešte nečítala :D ale mám rada takéto série, kde sú upíri, vlkolaci alebo anjeli a čítam ich viac :D aspoň si ich môžem porovnávať :D

   Odstrániť
 2. Prvá kniha sa ešte dala, ale s dvojkou to už šlo dolu vodou. Nemám v pláne pokračovať :D Čakala som viac. Aspoňže obálky sú pekné, nech už to na mojej poličke dobre vyzerá, keď ma to nebavilo.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Dvojku som začala včera a zatiaľ som stihla len pár strán, ale dosť sa bojím, že moje najväčšie obavy sa potvrdia :D

   Odstrániť
 3. Tiež som nerozhodný typ a tiež som zvažovala, či si to mám prečítať. Ďakujem, že už viem, že nemusím :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Na to, aké som mala veľké očakávania ma tá kniha dosť sklamala :D

   Odstrániť
 4. Ja nerozumiem jednej veci. Ako niekto môže po cudzej recenzií napísať že " tak teraz viem že si ju neprečítam, ďakujem". Veď ako to chodí? 100 ľudí 100 chutí. A myslím že o tom sa už každý presvedčil.
  Ako to bolo u mňa a so sériu Divergent. Prvé dve kapitoly som prečítala a nakoniec som to vzdala lebo sa mi to hrozne pomaly a ťažko čítalo. Ale o pár dni som tomu dala šancu a je to jedna z mojich obľúbených kníh. Tak ako potom viete či vás to zaujme alebo nie?
  A k recenzií. Niekedy nechápem vás dievčatá. Čo čakáte že sa bude diať keď si prečítate začiatok knihy a vidíte tam zamilované trio? Samozrejme že ju obaja chceli a samozrejme ona sa nevedela rozhodnúť. A takto to je aj v tisíckach rôznych kníh. Môj názor je:
  Bola som trochu ... ani neviem ako to opísať keď som sa dozvedela že ide na nejakú psycho školu. Alebo bolo to dostatočne iné. A páčili sa mi obe školy ale to až druhá kniha. Ma táto kniha dostala vďaka Lucinmu príbehu. Prečo sa vždy vrátila? Čo to spôsobovalo? Stalo sa to vždy len jej alebo aj iným dievčatám? A je naozaj Daniel taký za akého ho mám? .. A mnoho ďalších otázok. A samozrejme že som siahla po druhej knihy. Myslím že nemá význam ak si niekto prečíta z celej série len jednu knihu v ktorej sa samozrejme všetko ešte len objavuje. Druhá kniha bola samozrejme nudnejšia a povedala by som menej lásky. Ale páčilo sa mi ako prechádzala svojimi životmi a ako stále stretávala Daniela. A presne to som chcela. Chcela som vedieť viac o jej životoch a ako to cele začalo. Bohužiaľ tretiu knihu nemám ešte prečítanú kvôli niektorým veciam ale neviem sa na ňu dočkať ako to dopadne. (Hoc nemohla som si pomôcť a koniec som si prečítala v Panta Rhei :D ale ešte stále mam milión otázok.)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Súhlasím s tebou - 100 ľudí 100 chutí...recenzie sú tu na to, aby si ľudia mohli prečítať názor iných ľudí na knihu a rozhodnú sa len a len podľa seba...recenzie na blogoch nie sú písané objektívne tak ako by sa mali a ako si mohli všetci všimnúť alebo nevšimnúť, vždy sa snažím na knihe nájsť niečo pozitívne a negatívne tak, aby som mohla vystihnúť všetko, čo by sa mohlo alebo nemuselo páčiť ostatným...aj keď si nejakú knihu zamilujem po jednej vete, vždy v nej hľadám niečo, čo sa mi nepáčilo alebo čo by sa nemuselo páčiť ostatným a zahrniem to do recenzie, snažím sa nerobiť chyby začínajúcich recenzentov (aj ja sa medzi nich radím :D ) a písať vám tu: Odporúčam vám túto knihu, pretože bola absolútne úžasná :D Takéto recenzie môžete nájsť aj na tisíckach iných blogov :D A ako som písala v recenzii, vždy dávam sérií druhú šancu, táto kniha nebola nudná, som zvedavá ako bude pokračovať a či sa mi niečim zapáči...A pokiaľ sa jedna o trojuholník, ten mi nevadí...ale pokiaľ už dosť dlho čítaš a zameriavaš sa na YA, autori/autorky ho využívajú pekelne často a popritom sa dá dobrá kniha napísať aj bez neho :) ďakujem za tvoj názor :) ..a toto som urobila aj ja, že som si prečítala koniec Harryho Pottera 7 a až tak som sa pustila ho začiatku :D

   Odstrániť
  2. Súhlasim. Len nemám rada ľudí ak sa rozhodnú neprečítať si knihu po pár recenziách. Mne to proste .. nejde do hlavy haha :D Ja som väčšinou vždy užasnutá z knihy a potom keď si prečítam recenziu tak si poviem , s tým súhlasím a s tým nesúhlasím. Lebo zo začiatku sa mi zdá všetko skvelé, na pár veci ale u mňa to dobre vždy prevyšuje to zlé. Ja by som povedala že som posadnutá YA knihami a už som asi milión krát rozmýšlala žeby som si tiež vytvorila blog a písala o knižkách len no ... ja neviem. Veď kto by mi na ten blog chodil :D A ešte k tým YA knihám. Už som toľko krát prečítala tie zaľúbené tria ale vždy , (aspoň mňa) to stále prekvapí :D

   Odstrániť
  3. S tým blogom by si to mala rozhodne skúsiť, ja by som k tebe zavítala :D a tie tria... proste... nemám rada, keď som team xy a ostatní sú team yz :D a všetci sa hádajú kto je lepší :D no najviac milujem ako tých chlapských hrdinov dokážu autori opísať... potom iba zbytočne baby slintajú :D v tých trojuholníkoch mi najviac vadí len to, že je tam hlavná hrdinka a polovicu knihy sa zamýšľa nad tým, koho si vyberie :D ak je ten trojuholník prekvapujúci a napísaný dobre tak mi nevadí :D

   Odstrániť
  4. Môžme. Ak skusím, dám ti vedieť :D No s tým musím súhlasiť. Veľa krát sa mi ani nechce čítať o tom ako hlavná postava rozmýšľa ktorý je pre nu lepší. Niekedy rozmýšlaju ako " ktoré tričko sa dnes k môjmu outfitu hodí? niečo rozkošné (cam) alebo niečo sexy a nebezpečené (daniel) :D" Ale napríklad Unearthly series tuším je to po slovensky Nadpozemská? Tak tam mi to nevadilo pretože dej bol naozaj super. Podľa mňa. Obaja chalani boli na zjedenie a vždy v inej situácií som chcela aby si iného vybrala :D Ale ako som pozerala ešte si to nečítala tak nechcem zachádzať do detailov a obrať ťa o moment prekvapenia :D

   Odstrániť
  5. Teraz si ma na tú Nadpozemskú navnadila :D

   Odstrániť
  6. Ja sa práveže rada rozhodujem na základe recenzii, či si nejakú knihu prečítam . Pokiaľ viem, že je od ľudí, ktorí majú podobný štýl ako ja, je logické, že chcem poznať ich názory a vďaka nim si potom vytvorím nejakú predstavu o tom, či by sa mi to asi páčilo, alebo nie.
   V dnešnej dobe je príliš veľa kníh a je iba dobré prečítať si recenzie. Mne pri rozhodovaní veľmi pomáhajú.

   Odstrániť
 5. Wanderer - :D:D:D Kedže sa ti nepáčilo Fallen neviem či sa ti bude páčiť Nadpozemská ale určite to nie je to isté s anjelmi :) Ona zistí svoju osudovú lásku ale stretne aj iného .. v celku zaujimavé :D celý čas som bola v napetí koho si beriem ako to dopadne :D

  Majka Danihelová - Ja som napríklad nikdy recenzie neprečítala. No na goodreads si pozriem v rýchlosti pár komentárov a keď vidím nadšenia tak šup a idem čítať :) Stretla som sa aj s tým že dievča malo rovnaké názory ako ja ale potom boli knihy ktoré sa jej nepáčili mne áno alebo opačne. Preto som sa prestala spoliehať na recenzie.

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Mne táto séria prišla divná. Mňa to nejako nechytilo. A čím ďalej, tým mi to prišlo horšie. A ani tie postavy som si moc neobľúbila.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. U mňa to isté, ale pred chvíľou so dočítala dvojku a chcem dočítať celú sériu, možno zmením názor :D

   Odstrániť
 7. Lauren Kate by som udala za ublíženie na zdraví :D Ako ma to zaujalo, tak ma to potom úplne dorazilo. Vážne. Chudák Daniel :D

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Dlouho jsem přemýšlela, zda se do knihy vrhnout, ale po pár recenzích, i když byly některé kladné, jsem zjistila, že to opravdu není kniha pro mě, takže jsem jí věnovala do soutěže :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. A možno si aj dobre urobila :) Ja som čítala množstvo recenzií a hlavne na Goodreads... skoro všetky boli záporné :D

   Odstrániť

Ďakujem za každý komentár :)

Back to Top