6. októbra 2013

Predurčenie │Nová mágia...

• Informácie o knihe •

Autor: Marja Holecyová
Originálny názov: Predurčenie
Séria: Mariotovi dediči
Slovenské vydanie: Fragment, 2010, 352 strán, pevná väzba
Žáner: young adult, fantasy, mágia, čarodejníci
"A..." nervózne začala Danka. "No a toto je Miseag, tvoj synovec... Teda asi tak z desiateho kolena... ale synovec."
"Prosím?" prekvapene zvolala Mija.
Miseag sa k nej otočil. "Si moja teta, blondínka."

Marja Holecyová je nová slovenská autorka fantasy, ktorá na pulty vydavateľstiev dorazila s jej knižnou
prvotinou pod názvom Mariotovi dediči. Toto dielo bolo často spájané alebo skôr nazývané plagiátom Harryho Pottera, aj keď toto tvrdenie nie je správne, keďže táto kniha má s celosvetovo známym Potterom spoločné len postavy čarodejníkov s prútikmi. No sama autorka potvrdila, že sa inšpirovala práve touto knihou a že v nej zapálila vášeň pre fantasy asi ako v každom čitateľovi. Pravdou však je, že autorkino „inšpirovanie sa“ je v prvom diele s názvom Predurčenie cítiť až príliš. To vás však nesmie odradiť, pretože to pekne vykryjú klady knihy.
Musím povedať, že sa knihám od slovenských autorov vyhýbam ako čert svätenej vode. Sama neviem prečo, jednoducho ma to vôbec neláka. No na sériu Mariotových dedičov som počula dobré ohlasy a knihy mi na prečítanie ponúkla moja kamarátka.

Čarodejníci na Slovensku? To nám Marja prináša vo svojej sérií. Dokonalé rozprávkové prostredie zo stredu Slovenska, konkrétne dedinka Ľubietová. Staroslovienčina, vuznošky, trpaslíci – všetko je opísané tak čarovne, že vás to vtiahne do príbehu. Musím povedať, že informácie o novom prostredí mám v knihách najradšej a taktiež ma dostalo prostredie, keďže ja bývam neďaleko. Prišlo mi to viac skutočné. Vidno, že Marja si nemusela vymýšľať nejaký nový čarovný svet, vsadila totiž na ten náš, ktorý dobre poznala a ktorému pridala na čarovnosti.

"Neopýtala si sa ho na to, že?" chcel vedieť Miseag.
Mija sa otočila k nemu a odsekla: "Keby som sa ho na to bola opýtala, tak tu teraz nepanikárčim!"
Očervenela, lebo si neuvedomila, že hovorí priveľmi nahlas. Dievčatá sediace pred nimi sa prekvapene otočili, profesor Perník na ňu nahnevane zazrel.

Predurčenie, tak ako aj celá séria, je písané v tretej osobe. Celou knihou nás sprevádza hlavná hrdinka Mija, ktorá sa nepridáva do skupiny nebojácnych postáv, ktoré sa bezhlavo púšťajú do každého dobrodružstva.
Skôr má radšej pocit bezpečia a pohody. A keď sme už pri tom, aká Mija je, často človeka vytočí jej
povaha a to, ako v niektorých prípadoch konala. Pekne liezla na nervy svojou ukričanosťou, urážlivosťou a zmenou nálad. Bola až priveľmi tvrdohlavá a niekedy si nedala povedať od starších a skúsenejších. Snažila sa ukázať, že je dospelá a že všetko zvláda a práve kvôli niekoľkým ďalším, nelichotivým znakom sa jej uberá na sympatiách a spôsobuje to, že chcete dať hrdinke pár faciek za jej umrnčanosť.
No tiež bolo niekoľko vecí nefér voči nej. Bola vytrhnutá zo svojho domova, dozvedela sa strašnú pravdu o svojom živote a dokonca sa musela odsťahovať. Mala kvantum otázok, no nikto jej nedával odpovede. Po tom všetkom si nezaslúžila aspoň toľko? Aspoň nejaké odpovede? Chovali sa ku nej ako k decku a to tiež viedlo k nesympatiám.

Mija nervózne poklopkala po stole. Tento zlozvyk prevzala od Metoja.
"Celkom by som ocenila, keby sme sa na chvíľu mohli porozprávať osamote, ak budete takí láskaví..."
Petram sa uškrnul. "Pred nami sa nemusíš hanbiť, miláčik..."

Predurčenie bol svižný začiatok knihy, ktorý má slúžiť ako úvod do čarodejníckeho sveta, do sveta mágie.
Postavám, najmä tým hlavným sa nechával osobitný priestor, no pokiaľ išlo o tie vedľajšie, len veľmi jemne boli načrtnuté ich charakterové vlastnosti, akoby podľa nejakej makety.  Tento nedostatok však celkom dobre prekryli zvláštne mená, ktoré Marja vymyslela a tým pridala na originalite knihy. Môžeme sa teda stretnúť s Mijou, Miseagom, Petramom (Petrom) alebo Kalimom (Kamilom), no aj s Dankou, Karolom alebo Adrianou. Autorka však odôvodnila výber extravagantných mien tým, že to bol znak čarodejníkov, ktorí chceli ukázať, že sú iní.
Veľká škoda bola, že Marja do prvej knihy vložila až veľké množstvo informácií a taktiež neuveriteľne veľa postáv, čo dáva čitateľovi menší čas, aby si na ne zvykol. Ich charaktery sa ukázali, ale nenechal sa im vlastný priestor. Toto všetko bolo na úkor akcie, ktorej je v prvom diele málo.

Pokiaľ hodnotím prvý diel, je vidieť autorkinu neskúsenosť a nevypísaný štýl, začala písať ako šestnásťročná. Z môjho pohľadu je to najslabšia časť série, no nie je potrebné hneď podľa tohto súdiť aj pokračovania. Každému sa ujdu ďalšie šance na zlepšenie a Marja predsa postavila látku dosť vysoko. Na to, že s Predurčením debutovala, rozhodla sa napísať tetralógiu, čo je na začiatok vždy isté riziko. Už len kvôli tomu som si prečítala pokračovania, ktoré nesklamali.
Knihu odporúčam pre akúkoľvek vekovú kategóriu, nie je ťažká pre pochopenie mladšieho čitateľa, no a tí starší v nej môžu objaviť „oddychové čítanie“.


ZDROJ: obálka - fragment.sk │ obrázky - weheartit.com
NAVŠTÍVTE: oficiálna stránka knižnej série - mariotovi-dediči.sk │ fb fanpage - Mariotovi dediči

2 komentáre :

  1. Celú sériu zbožňujem 8) 1. diel bol najslabší, ale aj tak sa mi páčil, niečo také nové a bolo to kvalitné čítanie od slovenskej autorky.
    Mne sa Mija zase veľmi páčila. Tá jej ukričanosť bola taká prirodzená. Poznám pár takých ľudí, mladých ľudí, ktorí by sa v jej situácii chovali rovnako a mierne možno aj ja 8D Tiež by ma všetko dosť hnevalo.

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Táto séria je jedna z mojich srdcoviek a túto knihu som prečítala tisíc krát :D Zbožňujem Miseaga :D

    OdpovedaťOdstrániť

Ďakujem za každý komentár :)

Back to Top