17. septembra 2013

Prekliatie vlkov │ Všetko sa mení...


• Informácie o knihe •

Autor: Andrea Cremer
Slovenský názov: Prekliatie vlkov
Originálny názov: Wolfsbane
Séria: Nočný tieň / Nightshade
Vydanie: Ikar, 2011, 333 strán, pevná väzba s prebalom
Žáner: young adult, vlkodlaci, urban fantasy, mágia, romanca"Takto sa teraz nazývaš?" Venovala mu krivý úsmev. "Mužom? Ja by som skôr povedala, že si bábka... alebo pozér."
Nie," nesúhlasil Connor. "Myslím, že ostanem pri mužovi. Chceš vidieť dôkaz?"
"Budem rád, ak odpovieš záporne, Ariadne." Monroe vystrúhal grimasu, no všimla som si, že za podráždeným výrazom sa skrýva úsmev.

Na pokračovanie knihy Nočný tieň sme nemuseli čakať. Prekliatie vlkov vyšlo ešte toho istého roku (2011), čo určite každého potešilo. Vždy platí, že druhá kniha bude buď lepšia ako prvá alebo horšia. Ja to veľmi posúdiť neviem. Stretla som sa s dosť negatívnymi ohlasmi v knižnom svete a to hlavne, čo sa týka toho, že všetkými obľúbený Ren sa v knihe skoro vôbec nevyskytuje.  Som asi jedná z mála, komu to nevadilo. (*škodoradostný smiech). A teraz prejdime k samotnej recenzii. Kniha je rozdelená na tri časti, ktoré nesú názov diel od talianskeho básnika  -  Danteho. Nedá sa povedať, že všetky tri časti boli napínavé, plné dobrodružstva a akcie. Skôr boli niektoré časti viac informačné. Veľké plus dávam autorkinmu záujmu o históriu, ktorý sa viditeľne ukázal v knihe. Teraz nechcem porovnávať, ale dosť často sa stáva, že keď čítam nejakú dobrú knihu, stane sa, že autor/ka nevyjadrí nič z histórie postáv, prostredia alebo scény a tak potrebné informácie z nového sveta chýbajú. No tu o tieto veci núdzu nemáme, vidno, že Andrea je tu na domácej pôde ako som už spomínala. Tak prečo sa mi niektoré veci zdajú nedomyslené a nevysvetlené? Možno je to len moja vlastnosť, ktorá si zakladá v knihách na dokonalých detailoch.
Nedá sa povedať, či druhá kniha na obľúbenosti klesla alebo stúpla, každý to predsa berie inak, ale pokiaľ hodnotím objektívne, kniha je kratšia a niektoré veci ako napríklad scény sa mi zdali príliš roztiahnuté, Callina nerozhodnosť a pocity otravné a záver neskutočný.

"Poznám cestu," odvetil Shay a chytil ma za rameno. "Nepotrebujeme sprievod."
"Pst, chlapče," povedal Connor. "Ešte stále si náš hosť, tak sa správaj úctivo."
"Chlapče?" Shay sa naježil a takmer bolestivo ma zovrel. "Si iba o tri roky starší."

Andrea prvú knihu zakončila viac ako dobre. Otvorený koniec dá čitateľovi množstvo podnetov na rozmýšľanie. Prvá kniha je v prostredí Strážcov a Ochrancov, zatiaľ čo druhá kniha nám predstavuje druhú stranu mince – Stopárov. Je zvláštne ako sa autorka pohrala so zápletkami, pretože taký obrat v deji, ako sa konal v prvej knihe a aký pokračuje v druhej, určite nemôže nikto predvídať a tým hviezdičky pri hodnotení pribúdajú.
Drvivú väčšinu čitateľov sklame priebeh druhej knihy. Menej romantiky a cukrovín voči prvej knihe. Prekliatie vlkov nám ponúka napätie a akčnosť, ktoré sa v každej časti knihy stupňuje a nakoniec si Andrea neodpustila aj smrť niekoľkých postáv, ktorých sa v prvej časti zdržala. No aby nám nebolo smutno, autorka nám pridala kopec nových a zaujímavých ľudí, ako napríklad múdry vodca Monroe, jeho šikovná dcéra Adne alebo výbušný Ethan či vtipný Connor, ktorý sa pričinili o kvalitné spestrenie deja. Ako som už spomínala (alebo nespomínala?) autorka má úžasný talent, na vytváranie postáv. Vie ich tak detailne opísať, každej postave dá svoj vlastný priestor na prejav a to sa mi tak páči, pretože o každej postave by sme toho vedeli povedať až-až.

"Ach, utekaj za ním," zastonala Adne. "Chlapci a ich hračky! Myslela som si, že z toho už vyrástol."
"O čom hovoríte?" spýtala som sa. "Veď má meče pri sebe."
"Ale iba dva," odvetila Adne.
"Dve nestačia?" zamrmlal si Shay popod nos.

Veľký klad, ktorý som v knihe videla bol ten, že tento krát sa reflektor zameral na hlavnú zápletku celej
knihy. Pozornosť sa nevenovala len budovaniu vzťahov a objavovaniu porušovania pravidiel, ale konečne
sme dostali odpovede na niektoré otázky (nad ktorými sme si nedočkavo obhrýzali nechty).
Keď sa prenesieme k hlavnej postave, teda ku Calle, tak som sa väčšinu času nahnevane mračila nad jej rozporuplnými pocitmi a predvídateľnými krokmi. Znovu sa odvolávam na prvú knihu, pri ktorej bola úplne iná. Teraz sa z nej stal slabý a zmätený alfa vodca.
Andrea nechala knihe opäť otvorený koniec. Nedá sa posúdiť, či to bolo negatívum preto, že si budeme musieť počkať na druhý diel alebo pozitívum preto, že to dokonale nahlodalo našu neskrotnú zvedavosť.
Nebyť toho, že sa autorka snažila knihu priblížiť tomu, čo chceli čitatelia čítať, bol by z Prekliatia vlkov ako aj z celej série skvelý román pre mladistvých.


ZDROJ: obálka - bux.sk │ obrázky - weheartit.com 

1 komentár :

  1. Ja mám knihu rozčítanú, som v polke, ale už pár dní som to neotvorila, nejako ma to neláka.
    Smrť na konci? :O To znie zaujímavo.
    Connora strašne zbožňujem 8D Toľko sa na ňom smejem, že to ani nie je možné, perfektní postava 8D
    No ako vidím, idem to dnes dočítať 8) Te námet sa mi páči, ale z 1tky som nebola zase až tak nadšená a aj keď sa mi 2ka celkom dobre čítala doteraz, tá Calla je strašná. Ako môže myslieť na Rena a pritom sa bozkávať so Shayom? Ja Rena inak tiež nemám rada 8D Ale už ani Shay mi nepríde nijako zaujímavý. Asi budem team Connor 8D

    OdpovedaťOdstrániť

Ďakujem za každý komentár :)

Back to Top